Fodboldspillere, trænere og andre ansatte i de tyske Erbjerge blev karantæne på grund af en positiv test for tilstedeværelsen af ​​coronavirus-infektion i et af holdmedlemmerne, siger klubbens pressetjeneste.
”Alle Erzgebirge-spillere, trænere og medarbejdere er i karantæne som en forholdsregel. Årsagen til denne beslutning er et positivt resultat på COVID-19 fra et af holdmedlemmerne opnået efter den anden række tests.


Vi er i tæt kontakt med sundhedsmyndighederne og har informeret dem omfattende om denne sag. Intern karantæne varer indtil torsdag. Den 7. maj vil hele holdet bestå coronavirus-test igen, “hedder det i Ore Mountains-erklæringen.
Erzgebirge optræder i den anden Bundesliga. I 2017 blev Violet ledet af den nuværende hovedtræner for Spartak Domenico Tedesco i Moskva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *